Skala Inteligencji Stanford Binet

Test inteligencji Stanford Binet dla dzieci i dorosłych

Test Bineta został skonstruowany w oparciu o hierarchiczny model inteligencji zaproponowany przez Cattela, Horna i Carrolla (CHC) – uważany za jeden z najlepszych modeli opisujących procesy poznawcze. Stanford Binet pozwala na zbadanie tych aspketów inteligencji/funkcjonowania poznawczego, które wyróżniono w modelu CHC, czyli:

  • wiedzę,
  • rozumowanie płynne,
  • rozumowanie ilościowe,
  • pamięć roboczą,
  • przetwarzanie wzrokowo-przestrzenne.

Co istotne – każda z 5 skal dzieli się na 2 podskale: słowną (werbalną) i bezsłowną (niewerbalną), co oznacza, że wszystkie z wymienionych wyżej czynników badane są dwukrotnie. Jest to niewątpliwa zaleta testu, istnieje bowiem możliwość porównania obu wyników z każdej skali i sformułowanie na tej podstawie dodatkowych wniosków diagnostycznych.

Dla kogo?

Opracowane dla testu Stanford Binet normy obejmują populację od 2. do 69. roku życia, a więc i w kwestii wieku test SB5 można uznać za bardzo uniwersalny.

Test Inteligencji Bineta stosowany jest najczęściej w przypadku podejrzenia, że rozwój osoby badanej (najczęściej dziecka lub nastolatka) odbiega od normy. Jako jedno z nielicznych narzędzi diagnostycznych, Skala Stanford Binet pozwala na precyzyjne badanie stopnia niepełnosprawności umysłowej (stopień lekki i stopień umiarkowany). Umożliwia także rozpoznanie dzieci o wybitnych zdolnościach intelektualnych

Kiedy może być szczególnie przydatny?

Jak zostało już wyżej wspomniane – test SB5 stosowany jest najczęściej do badania dzieci i młodzieży, głównie ze względu na to, że pozwala skutecznie rozpoznać wiele, nawet bardzo nieznacznych odchyleń od normy intelektualnej w procesie rozwoju. Diagnozowane przez test Bineta dla dzieci zaburzenia intelektualne mogą mieć bardzo różne podłoże, takie jak między innymi: niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia organiczne, specyficzne odchylenia rozwojowe i inne. Skala Stanford Binet stosowana u dzieci i młodzieży pozwala – dzięki „wychwytywaniu” u dziecka konkretnych objawów – między innymi na diagnostykę:

  • specyficznych trudności w uczeniu się (dysgrafia, dysleksja, dyskalkulia);
  • zaburzeń rozwoju językowego (takich jak np. opóźniony rozwój mowy, czy SLI – specyficzne zaburzenia językowe);
  • zaburzeń uwagi (głównie: ADHD i ADD);

Test Bineta dla dzieci może również stanowić istotne uzupełnienie diagnostyki prowadzonej w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu, w tym Zespołu Aspergera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *